Miért fontos és milyen a szakszerűen elvégzett kártevőirtás?

Olvasási idő: 2 perc

A különféle rovarok és rágcsálók konyhádban való látogatását kerüld el, elsősorban megelőző intézkedésekkel! Ha megjelennek nálad, nagyon nagy kárt tudnak tenni azzal, hogy végig másszák és belerágnak az élelmiszerekbe, odapiszkítanak és szaporodnak, befészkelnek, megtelepednek. Ráadásul sokféle, az emberre is veszélyes megbetegedést terjesztenek.

A leggyakoribb konyhai kártevők:

A legyek ott vannak a bomló trágyában és az élelmiszereken egyaránt, így sokféle kórokozót hordoznak és visznek át.

A csótányok megeszik a húst, zsírt, minden egyéb állati és növényi eredetű anyagot, de legjobban a lisztes anyagokat és a sört(!) kedvelik. Bár táplálékuk nagy része hulladék, mászkálásukkal, piszkításukkal, fertőzések tovább terjesztésével komoly megbetegedéseket okozhatnak. Elszaporodhatnak minden állandó meleget és nedvességet biztosító helyen: pékműhelyben, üzemi konyhákon, stb.

A rágcsálók mintegy 30 féle betegséget terjesztenek és nagy a gazdasági kártételük.

A házipatkány főleg padlásokon fészkel. Gabonával és egyéb száraz növényi anyagokkal táplálkozik.

A vándorpatkány Magyarországon mindenfelé gyakori. Városokban a csatornahálózat a legfőbb közlekedési és tanyázó helyük, de vágóhidak, malmok, élelmiszerraktárak, hizlaldák, szeméttelepek környezetében is nagy számban megtelepszik. Mindenevő. Tápláléka jelentős részét hulladékból fedezi. Ha teheti, válogat. Ilyenkor sokféle élelmiszert végig kóstol, amíg jóllakik és közben igen nagy károkat okoz. Számos olyan fertőző betegség gazdái, melyek az emberre átterjedhetnek. Pl. pestis, kiütéses tífusz, tularémia, lépfene, patkányharapási láz, brucellósis, trichinellósis, veszettség, stb. 

A háziegér nem sok táplálékot fogyaszt, de sok mindent összerág. Mindenevő, de leginkább az olajos magvakat, gabonát és más növényi anyagokat kedveli. Az egér is többféle fertőző betegség tartalékgazdája és terjesztője. A kórokozók az egér ürülékével, vizeletével fertőzött élelmiszerek fogyasztásával, vagy az egér közvetlen érintése útján kerülhetnek az emberre. Az egér gyakran fertőzött Salmonellával, ezért ételfertőzések előidézője lehet.

A legfontosabb és legegyszerűbb megelőző feladat, hogy olyan műszaki feltételeket kell teremteni (pl. függöny, rovarháló, csapdák), amelyek megakadályozzák a rágcsálók, rovarok bejutását és megtelepedését. A rend és a tisztaság fenntartása alapvető. Ügyelj arra is, hogy az épületben és a környékén ne legyenek rések, repedések, hézagok, búvóhelyek a kártevőknek. Ne hagyd, hogy felszaporodjon a hulladék, a göngyöleg. Egyszóval, az épületed külső-belső környezete olyan legyen, hogy az megnehezítse az állati kártevők bejutását, megtelepedését, elszaporodását.

A beérkező anyagokat, és a tárolt élelmiszereket vizsgáld át, hogy mentesek-e az állati kártevőktől. Az élelmiszereket védd csomagolással, letakarással.

A kártevők elleni védekezést rendszeresen, tervezett program szerint végezd el.

Évente legalább kétszer a fertőzöttségtől függetlenül vegyszeres kezelést kell végezni.

Az irtást csak engedéllyel és megfelelő szakképesítéssel (egészségügyi gázmester, közegészségügyi felügyelő, kártevőirtó szakmunkás, egészségőr-fertőtlenítő) rendelkező személy végezheti el. Mindig kérj igazolást! A méreg-kihelyezési helyeket/pontokat a létesítmény alaprajzán a szakember sorszámozva bejelöli.

Az irtást úgy kell végezni, hogy az ne veszélyeztesse az élelmiszer-előállítást.

A kártevők jelenlétét, az irtószer-fogyást hetente ellenőrizd, nézd meg a csapdákat és jelöld a „kártevő monitor” adatlapon!

Kérdeznél? Ide írhatsz nekem: haccpkalauz@gmail.com

További színes infókat találsz ITT: Facebook: HACCP-Kalauz

És ITT is: Instagram: HACCP-Kalauz

(A kép forrása: freepik)